כיצד להשתחרר מהמלכודת האכזרית של חוסר ביטחון עצמי?

המאמר כתוב בלשון זכר לשם נוחות הכתיבה, אתכן הסליחה.

אנחנו מופצצים במסרים המלמדים אותנו שביטחון עצמי הינו הדבר החשוב ביותר בחיים, שבעזרת ביטחון עצמי נוכל להשיג את כל מבוקשינו, ושכל הקשיים והסבל שלנו נובעים מתחושות של חוסר ביטחון עצמי.

חשוב שניזהר ממסרים כאלה, לא כי הן משוללי יסוד לחלוטין, אלא כי הם גורמים לנו להילחץ יותר, לחוש חוסר ביטחון עצמי רב יותר ואף מקשים עלינו לפתור ולרפא את הגורמים לתחושות של חוסר ביטחון עצמי.

אז הדבר הראשון אם כן, הינו שעלינו לזכור את העובדות המוחצות שרוב אלה החשים חוסר ביטחון עצמי מצליחים במידה לא מועטה לעמוד באתגרים שהם מציבים לעצמם, אם בקריירה ואם בזוגיות.

כל שבוע מתראיין עוד מוזקאי, בדרן או שחקנית קולנוע מרמות ההצלחה הגבוהות ביותר המתוודאים בתחושות חוסר ביטחון עצמי שמייסרות אותם.

אז אנחנו יכולים לקחת נשימה עמוקה, וללמוד על חוסר ביטחון עצמי מתוך מקום רגוע ומשוחרר יותר, מה שכבר מחזק אותנו.

אם כן, תהליך המלכודת קורה בעזרת רצף מחשבות קולקטיביות כמו "המידה שאני חווה ביטחון עצמי הינו האופי שלי זה מי שאני", "אם יש לי חוסר ביטחון עצמי לא אוכל להצליח ואנשים לא יאהבו אותי", "אם לא אוכל להצליח ולא יאהבו אותי אז החיים שלי לא שווים הרבה", "אם לא יאהבו אותי ולא אצליח אז אני לא שווה" ו "אי אפשר לשנות אופי ולכן אני אבוד".

פעמים רבות אנו מסתפקים במחשבה אחת: "מי שלא מעריך את עצמו, זה סימן שהוא לא שווה".

חשיבה זו הינה רק דוגמא והיא עשויה להיות קיצונית מדי עבורך. אתה יכול לרכך אותה ולהחליף 'לא שווה' עם 'ערך נמוך' למשל.

אך הדבר החשוב הוא לראות כיצד רצפים של מחשבות כאלה מייאשות ומורידות את הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי עוד יותר. קשה לראות כיצד אפשר להשתחרר ממחשבות כאלו.

כשמסתכלים בתשומת לב על מבנה המלכודת אפשר לגלות את הדרך החוצה. היציאה מהמלכודת מתבצעת בכמה צעדים:

ראשית, חשוב לגלות ולהבין שהאמונה שביטחון עצמי הינו האופי שלי או שזה מי שאני, אינה נכונה.

שנית, וזו אולי ההבנה החשובה ביותר כאן, תחושת הערך העצמי שלי אינה אומרת דבר על ערכי! אני אחזור על כך: אין קשר בין ההרגשה שערכי נמוך לבין הערך האמיתי שלי.

ישנן סיבות רבות מאוד מדוע אני עשוי לחוש ערך עצמי נמוך.

לדוגמה יחס משפיל שילד מקבל מהוריו עשוי לגרום לו לתחושות של חוסר ערך במשך חיים שלמים, במידה והוא לא עובר ריפוי רגשי מתאים.

שימו לב כיצד בדוגמה תחושות חוסר ערך שאדם כזה חש אינן קשורות כלל לערכו. ילד קטן מפנים את היחס של הוריו כדי להמשיך ולהרגיש קרבה לאנשים החשובים לו ביותר. אין לו ברירה. הוא עושה זאת מבלי דעת.

אך התוצאות של תחושות חוסר הערך שהוא הפנים, יכולות לגרור תחושות של חוסר ביטחון שעלולות לגרום לחוסר הצלחה. במידה והאדם יפרש את חוסר הצלחתו כהוכחה לכך שאינו שווה, הוא נלכד במלכודת מעגלית מכאיבה.

אם לעומת זאת הוא יבין שחוסר הצלחתו אינו מוכיח דבר, אלא שהוא רק תוצאה של ההרגלים שהוא סיגל לעצמו כתוצאה מתחושות חוסר הערך שהוא הפנים מהוריו, וכמו כן שהאמונה 'שאם הוא חש תחושות של ערך נמוך אז סימן שערכו נמוך' – הינה אמונה כוזבת, הוא יכול בבת אחת לחוות חופש ערך וביטחון.

מזווית אחרת אפשר לראות את הנפילה לתוך המלכודת כמעבר מתחושות בלבד של ערך נמוך, ל – "אני יודע" שערכי נמוך ('אני יודע' שנולד מפרשנות לא נכונה של חוסר הצלחה).

כאשר עוברים מאני מרגיש ערך נמוך לאני "יודע" שערכי נמוך, מסתכנים בדיכאון ובתקיעות חזקים.

אלו מקרים קיצוניים. מצבים נפוצים יותר זה מתבטאים בסימני שאלה מכאיבים ומתמשכים בנוגע לערכי, "האם אני באמת שווה?".

במצבים אלו  פעמים רבות אחשוב שאני שווה רק כשאני לבד, אך מול אנשים ומול אתגרים אסבול מתחושות אי הוודאות ביחס לערכי.

במקרים רבים ראייה ברורה של הכתוב כאן יכול להספיק בשביל לשנות את החיים של אדם כזה.

חייו יכולים להטען באנרגיה חדשה של נחישות להתקדם ולהצליח ללא קשר אם הם יטפלו ברגשותיהם. לעומתם יהיו אנשים שירצו לרפא את פצעי העבר, הפצעים שיצרו את תחושות חוסר הערך מלכתחילה.

ובמקרים אחרים נוספים יהיה צורך לפתח או לחזק הרגלים והתנהגויות שבונות ביטחון עצמי. וזאת מאחר ופעמים רבות הרגלים והתנהגויות חשובות אלו, לא פותחו כאחת ההשלכות של תחושות הערך העצמי הנמוך.

בכל מקרה מעכשיו הכל פתוח!