למה אנחנו בכלל חושבים מחשבות שליליות?

התשובה הקצרה הינה שאנו חושבים מחשבות שליליות כדי להגן על עצמנו.

מכאן גם נוצר הקשר בין מחשבות חיוביות או שליליות לביטחון עצמי. אדם החווה תחושת ביטחון עצמי ומקרין אותה למד להגן על עצמו ממגוון סכנות הניצבות בפני כולנו.

תכף ארחיב על השאלות שחלקכם בוודאי שואלים והן: בפני אילו סכנות חשיבה שלילית מגינה עלינו וכיצד היא עושה זאת?  אך לפני כן חשוב להבין שבאופן טבעי בני האדם חשים דחף להגשים את עצמם והם מצוידים גם באנרגיה הדרושה לשם כך.

הבעיה היא שאנחנו כחברה יצרנו מומנטום שבו אנו מאוד מאוד ביקורתיים אחד כלפי השני, במידה כה רבה עד שכולנו חשים במודע או שלא במודע שאיננו חופשיים באמת ללמוד, לטעות, ולנוע בטבעיות לעבר ההגשמה שלנו.

אנו חשים במידה לא מבוטלת של צדק שכל צעד וצעד שלנו עומד למבחן העין הביקורתית והאכזרית של הסביבה שלנו. אדם בטוח בעצמו הוא אדם שלמד כיצד להגן על עצמו פנימית וחיצונית מפני התקפות כאלו.

אז כיצד מחשבות שליליות מגינות עלינו?

* רבים מאיתנו למדנו לדקלם שמה שאנו חושבים על עצמנו יותר חשוב ממה שאחרים חושבים עלינו. ומסיבה זו אם אני בעצמי כבר חושב על עצמי דברים רעים, אפגע פחות ממה שאחרים יגידו כי אני כבר יודע את מה שהמבקר הפוטנציאלי עשוי לחשוב או להגיד. זה כמו שאני מוכן להתקפה, אני יכול להגיד לו (או לעצמי) "אתה לא מחדש לי כלום" וכך כאילו לסתום לו את הפה.

* חבר מאותה משפחה הינו הפחד שיאשימו אותנו. בדיוק כמו הדוגמה הקודמת, ע"י כך שאנו מאשימים את עצמנו  אנו מוכנים להתקפה ואף עשויים לזכות באהדה. רבים פועלים כך ברמה כזו שזה אינו פוגע  בהרגשה הכללית ובערכתם העצמית. לעומתם רבים אחרים שאין להם מערכות הגנה נוספות, מפני התקפות אשמה, קוברים עצמם ברגשות אשמה.

* בעזרת מחשבות שליליות אנו מגנים על עצמנו מפני אכזבה אפשרית. אם לא אצפה לדברים טובים, לא אתאכזב במידה והם לא יתגשמו. כולנו מכירים כיצד בן משפחה "מרגיע" אותנו כשאנחנו מתלהבים יתר על המידה מאפשרות חדשה, כי הוא חושש שמא נתאכזב וכך רבים מאיתנו למדנו שיטה זו מלכתחילה.

* שוב בדומה לדוגמה הקודמת ע"י מחשבות שליליות אנו מגנים על עצמנו מפני אכזבה של אחרים מאיתנו. אם לא ניצור בהם ציפיות הם לא יתאכזבו מאיתנו. ושוב הכל עניין של מידה, כאשר אין לנו הגנות נוספות אנו מגזימים ונלכדים בסבל ובחוסר הזרימה שמתלווה לכך.

* אנו מאמינים שזו הדרך לדחוף את עצמנו להשתפר. שע"י חשיבה שלילית נגן על עצמנו מפני עצלות. ואכן במידה מסוימת חשיבה שלילית שמזכירה לנו לבדוק כיצד אנו יכולים להשתפר, מצליחה להניע אותנו קצת מידי פעם. לכן אנו ממשיכים להאמין בטכניקה הזו, חרף ההשפעות השליליות הרבות שהשימוש המוגזם בה יוצרות.

קל לראות כיצד כל ההגנות האלה הם כמו חיסונים שהורגים אדם בריא. הרעיון של חיסון הינו שאם ניקח חיידקים מוחלשים של מחלה כל שהיא, כאשר אנו בריאים, לגוף יהיה האפשרות ללמוד את התכונות של החיידקים וכך במידה ויותקף על ידם הוא כבר ידע להתגונן.

רבים מאיתנו בניגוד לגופנו הלומד מניסיון, מכניסים אל תוכנו את החיידקים אך לא לומדים כיצד להתמודד אן להילחם איתם, וכך לאט לאט החיידקים או המחשבות השליליות מתחזקות יותר ויותר ואת חלקנו הן אף מכריעות.

מאחר והמחשבות השליליות, חוץ מליצור סבל, הן גם מגינות עלינו מפני סביבתנו, איננו מצליחים להיפתר מהם. כלומר עד שאנו לומדים הגנות בריאות יותר אנו נאלצים להשתמש במה שיש לנו. אם איננו רואים שלנו עצמנו, יש מטרה וכוונה להשתמש במחשבות השליליות, על מנת להגן על עצמנו, ואיננו משקיעים מאמצים למצוא הגנות יעילות יותר, אנו נישאר לכודים בסבל שהן יוצרות.

כלומר כל עוד איננו מודעים ממשית לבחירה שלנו להשתמש במנגנון זה, לא נוכל להפסיק לחשוב מחשבות שליליות. וזו אחת מהסיבות שרבים מאיתנו איננו מצליחים ליישם את ההמלצות המקובלות להיות אופטימיים ולחשוב חיובי.

מי שנוטה לפסימיות ולחשיבה שלילית יכול בקלות לראות את המנגנון בפעולה. כל מה שדרוש הינו לדמיין את עצמך מסתובב בעולם עם מחשבות חיוביות על עצמך או משתף את חבריך בציפיות האופטימיות שלך להצלחה. מייד תוכל לחוש במתיחות ובחשש.

השלב הבא הוא למצוא הגנות בריאות יותר. לשם כך עליך לגלות את כל הדברים שהינך חושש שאנשים עשויים לחשוב או להגיד עליך במידה ותבטאו אופטימיות, או התייחסות חיובית כלפי עצמכם, או חיוביות ביחס לפעולות או סיכונים שעליכם לקחת כדי להתקדם.

ערכו רשימה של כל המצבים האלה ומצאו תשובות נכונות הגיוניות וחיוביות. הנכם יכולים להתייעץ עם מישהו שנראה לכם שגם מצליח להיות חיובי וגם חש ביטחון עצמי. בקרוב אביא דוגמאות רבות לתהליך זה שיעזור לכם לתרגל את מה שבאמת יאפשר לכם לעבור לחשיבה חיובית.

 סיבה חשובה נוספת למחשבותינו השליליות קשורה לצורך שלנו בקרבה להורינו ולבני אדם שסביבינו. 

הדוגמה הפשוטה ביותר הינה שילדים רבים מאמצים חשיבה שלילית על עצמם כדי ליישר קו מול הוריהם הפוגעים בהם. ילד אינו יכול להתנגד מבחינה פנימית להתייחסות השלילית של הוריו. התנגדות פנימית אמיתית הייתה מותירה אותו בתחושת ניתוק ובדידות מפחידה ביותר, אותו הוא לא יכול לשאת ברמה רגשית ואף ברמה השרדותית. במקרים אלו לפעמים נדרש ריפוי ופיתוח ראיה וחשיבה אינדבדואליים.

לפני סיום אסביר שישנה סיבה מאוד מפתיעה בפשטותה, לכך שקיימת נטיה חזקה לכל הרבה אנשים לחשוב מחשבות שליליות . הסיבה היא הרגל אבולוציוני. מאחר וכמין אנו מנסים כל הזמן לשפר את מצבנו (הדוגמה המיידית ביותר הינה השידרוגים האין סופיים של כל מוצרי הטכנולוגיה) לכן זה יהיה טבעי מאוד להסתכל כל הזמן על מה חסר, והיכן אפשר לשפר.

מאחר ואנו כבר מותנים כחברה להתבוננות על המציאות מתוך הפרספקטיבה הזאת, זה מרגיש כמו הדבר הטבעי ביותר וההרגל הוא חזק  ומושרש. עם זאת רבים שפתאום רואים את עצמם מהצד ושמים לב שזו ראיה מאוד  חלקית של המציאות (חצי הכוס הריקה היא אמת חלקית ביותר) מצליחים די בקלות לחנך את עצמם מחדש. הסיבות הקודמות שהסברתי הם למען אלה שזה עוד לא הצליח להם.

ולסיום אציין שבמאמר זה איני נכנס לתוך הגורמים מחשבות שליליות שהם כבר תוצאה של ערך עצמי נמוך או חוסר ביטחון עצמי, שנובעות מסיבות אחרות. במאמר זה הכוונה להאיר קצת על הסיבות שבגינן ניסיונות רבים לחנך את עצמנו לחשוב חיובי נכשלות, וכמובן להאיר בכך את הכיוון שבו אפשר באמת להשתנות.